Ručky radnice
•    ÚVOD_ 
•   PRACOVNÍ
•  Věžní hodiny
•  úředně
•  aktuality
•  obrázky
•  Specialitky
•  Docházkové
•  OSOBNÍ
•  CB + PC
•  fotografování
•  pejsek
VĚŽNÍ HODINY TECHNICKY...
RADNIČNÍ VĚŽNÍ HODINY:
Na radnici je hodinový stroj z OPP Vyškov, pouze jicí, tzn. že hodiny čas neodbíjejí. Ukazují neobvykle rozměrné ručky, jelikož přímo v nich jsou osvětlovací žárovky.
Minutový ukazatel měří přesně 277,5 cm a zadní vyvažovací část je vylita olovem. Žárovky v ručkách jsou napájeny přes otočné uhlíkové sběrače, které jsou součástí mohutné nosné převodovky na jejichž hřídelích jsou obě ručky upevněny.
U standartního hodinového stroje se minutová hřídel k ručkám otočí jednou za hodinu. Zde je ale mezi hodinovým strojem a ručkami zmíněná převodovka s poměrem 4:1 a proto původní atypický stroj měl na minutové hřídeli 4 otáčky za hodinu. Tento vysloužilý stroj byl asi v roce 1975 nahrazen odbornou firmou z Vyškova za nový, standartní, ale aby nám radnice neukazovala čas 4x pomaleji, přidali mezi hodinový stroj a nosnou převodovku ruček další převod 1:4 do rychla. To bylo to nejnešťastnější řešení, jaké mohlo někoho napadnout! Hodinové součásti byly velmi namáhány přenosem větrné síly od rozměrných ruček zpět do hodinového stroje. Ručky mají tloušťku 14 cm a když se ze strany o takto širokou dvoumetrovou plochu opřel vítr, dokázalo to uvnitř stroje doslova přestřihnout spojovací klínky.
Sám pamatuji, jak v té době hodiny na radnici mnohdy neukazovaly čas, zato spolehlivě ukázaly na kterou stranu fouká vítr. Navíc na obou převodovkách vznikala taková mezizubní vůle, že když šla velká ručka nahoru, zůstávala viset o pět minut zpátky a když šla dolů, tak zase padala o pět minut napřed.
Tehdy jsme si moc přesného času neužili.
Tak jsem musel vymyslet řešení: Vyhodil jsem tu nesmyslnou přidanou převodovku a čtyřikrát zrychlil hodinový stroj zkrácením kyvadla. Jelikož ale kraťounké kyvadlo nemohlo být nijak přesné, vyrobil jsem ke kyvadélku elektromagnetickou regulaci. No a tak nám od roku 1992 jdou radniční hodiny nejpřesněji ze všech věžních hodin v Jablonci.
Pro zájemce je schéma elektromagnetické regulace na mé stránce
'Specialitky'.
Na věži jablonecké knihovny je složitý čtvrťový bicí hodinový
stroj asi v nejslušnějším prostředí.
Po nedávné rekonstrukci elektroinstalace se nám čtyři číselníky na noc rozsvítily výkonnými úspornými výbojkami a hodiny svítí až moc. No, zde změna, viz Aktuality.

Delší kloubové rozvody k ručkám a táhla k bicím zvonům, které jsou o dvě patra věže výše, jsou již poněkud více namáhány povětrnostními podmínkami.
Zrovna nedávno jsem opravoval táhlo k jednomu zvonu, kam se leze po žebříku jak do kurníku. Věžními žaluziemi, které jsou poblíž komína, sem práší saze a byl jsem špinavej jak kominík.
Na konci roku 2009 stroj absolvoval generálku, blíže viz Aktuality.
Stroj je bicí, čtvrťový, ke čtyřem číselníkům jsou kloubové rozvody dlouhé až patnáct metrů, táhla k bicím zvonům vedou o dvě patra výše.
Zde jsou poškozené otevřené větrací žaluzie, kterými do prostoru věže prší, v zimě bývají zvony zasněžené. Vítr zde odtrhává vnitřní omítku, která padá právě do kloubových rozvodů k ručkám hodin.
Tyto hodiny jsou nejnáročnější na údržbu.
Tato neutěšená situace je zde ale až od doby příchodu firem mobilních operátorů, které zde instalovaly svá anténní zařízení.

Podrobnosti k současné situací jsou na stránce
AKTUALITY.
Na popud bývalého ředitele pobočky České pojišťovny
se 15.4.1993 po asi třiceti letech opět rozešly hodiny na této
budově. Původní unikátní stroj věžních hodin prošel kompletní
generálkou a šikovný zámečník pan Ušák z Kokonína k němu
přibudoval elektrické natahování.

Nápadné krokové ústrojí těchto hodin je novější verze
gravitačního kroku s konstantní popudnou silou, který
sestavil londýnský královský hodinář Dennison v roce 1859
pro věžní hodiny Westminsterského paláce v Londýně.
Navíc na kotvě a krokovém kole svítí pro věžní hodiny zcela
neobvyklé, do kůže zasazené achátové palety.
Krokové kolo střídavě zvedá svislá popudná ramena
a ty pak pohánějí kyvadlo vlastní gravitační silou.
Dlouhé kyvadlo sahá až o patro níže do chodby kanceláře
likvidace majetkových škod a kývá se úředníkům nad hlavami.

Číselník byl původně prosvětlen zcela neuvěřitelným plynovým
osvětlením. Přes den se přes vačku na hodinovém kole přivřel
plynový kohout ale plamínky hořely stále aby se na noc hořáky
na půdní prostoře rozhořely přes vačku naplno!
Detailní fotky najdete na stránce Obrázky.
HODINY NA VEŘEJNÉ KNIHOVNĚ:
HODINY NA KOSTELE NA HORNÍM NÁMĚSTÍ:
HODINY NA POJIŠŤOVNĚ:
•  technicky
S Č Z
další obrázky...
další obrázky...
další obrázky...
•  ODKAZY
•  KE STAŽENÍ
•  KONTAKT
Stroj na knihovně
ZVĚTŠÍ SE
Stroj na Horním náměstí
ZVĚTŠÍ SE
ozdoba na pojišťovně
ZVĚTŠÍ SE
Takovéto pěkné hodiny máme na budově pošty. Ale starají se o ně sami. A mě se často stane, že mi někdo řekne: Hele, ty hodiny na poště ti už zase jdou podle plotu! V něčem mají pravdu: Když vyjímečně jdou, vydrží jim to čtrnáct dní, pak jdou měsíc o třičtvrtě hodiny pozadu a nakonec dva měsíce stojí ani se nehnou. Samozřejmě jsem se na to byl u ředitelky pošty zeptat a dozvěděl jsem se, že zrovna onemocněl zaměstnanec pošty, který má hodiny na starosti. A že se na to tedy asi někdo podívá.  S mojí nabídkou údržby hodin mě stručně odbyli.
A hodiny zase další měsíc stojí.
Tentokrát šly jen o deset minut napřed
ZVĚTŠÍ SE
HODINY NA POŠTĚ:
ZVĚTŠÍ SE
LOGO ® Servis časoměrných zařízení
E-mail pro:  MZ(z)HODINYJBC.EU  [ hodinář do domu ]
•  Bydlení  !
[CNW:Counter]